کی از چندین سرویس گوگل برای وبمستران است که آمار بازدید کننده‌های وب سایت را نشان می‌دهد که البته نباید اون را با یک اسکریپت ساده نمایش ورودی ها اشتباه گرفت!

این قسمت امکان بررسی و تحلیل ورودی‌ها، صفحات ورودی دهنده، کاربران وارد شده، فعالیت‌های کاربران، مدت حضور ایشان و مسیر خروجی آنها را ارائه می‌کنه و به این ترتیب اطلاعات زیادی در اختیار مدیریت سایت قرار خواهد گرفت.

گوگل آنالیز به شما امکان می‌دهد تا موارد زیر را زیر نظر داشته باشید: چه کسانی از سایت شما بازدید می‌کنند؟ شما می‌توانید محل کاربران، مرورگرهای مورد استفاده شان و بسیاری اطلاعات دیگر همچون رزولوشن صفحه نمایش کاربران، فعال بودن جاوا اسکریپت، نصب بودن فلش، زبان و غیره را مشاهده کنید.


البته هر سیستمی در کنار مزایایی که داره معایبی هم داره. معایب این سیستم را اینگونه میشه نام برد:

۱٫ تمام اطلاعات سایت شما در اختیار گوگل قرار میگره و این ۲ تا عیب داره. اولا اگه شما خطایی تو سایت داشته باشید گوگل سریع خبر دار میشه و مورد دوم هم که برای همه هست اینکه گوگل وقتی اطلاعات تمام سایت ها را داشته باشه اونها را برده خودش میکنه (که البته همین الان هم همینه!) چون کاملا میدونه شما دارید چی کار میکنید!

۲٫ کاهش سرعت نمایش صفحاتی که در حال آنالیز هستند. در صورت قطعی ارتباط با گوگل به صورت موقت بالا آمدن صفحات همراه با خطا خواهد بود. همچنین در برخی موارد ناسازگاری با برخی از اسکریپت‌های آمارگیر مستقل دیده شده است.

۳٫ این سیستم هم بصورت رایگان و هم بصورت پولی هست. خود این نشون میده که سیستم رایگان کمبودهایی نسبت به نسخه پولی دارد که قطعا موارد مهم هستند!

 

حالا در کتابی که امروز برای دانلود در اختیارتون میزاریم، نحوه استفاده کامل از این سیستم به شما آموزش داده میشه. توجه کنید که این کتاب توسط گروهی نوشته شده که افزونه معروف گوگل آنالیتیکس را برای وردپرس ساخته اند پس اگه به زبان انگلیسی تسلط دارید این کتاب خوب را از دست ندید.


عنوان کتاب : Getting Google Analytics Right From The Start

سال انتشار: ۲۰۱۲