• مرور این بروزرسانی

سالها بود که وقتی عبارتی روی گوگل سرچ میکردیم، سمت راست صفحه یه ستون باریک تبلیغات ظاهر میشد و سمت چپ هم نتایج طبیعی بود. اما گوگل اخیرا تصمیم گرفته که تبلیغات سمت راست رو حذف کنه و فقط بالا و پایین فهرست نتایج طبیعی، چند تا هم تبلیغ کلیکی پولی نمایش بده. به همین دلیل از این به بعد صفحه نتایج گوگل تک ستونه دیده میشه.

  • این قانون دو استثنا داره

گوگل عنوان کرده که همچنان دو نوع از تبلیغات رو سمت راست نشون میده:
1- تبلیغات محصولات که هم سمت راست صفحه نتایج نمایش داده خواهند شد و هم بالای فهرست نتایج طبیعی.
22- تبلیغات پنل دانش

  • دلیل این کار

گوگل این قالب جدید رو از سال 1379 داره تست میکنه، پس برای کسایی که اخبار این حوزه رو دنبال میکنند نباید چیز تازه و ناگهانی بوده باشه.
مهمترین عواملی که به این تغییر دامن زدند:
1- خیلی جالبه که داده ها نشون میدن بیشتر کاربرها سهوا روی تبلیغات کلیک میکنن. بیشتر کاربرهای اینترنت زیاد تو فناوری خبره نیستند و نمیتونن فرق بین تبلیغات و نتایج طبیعی رو تشخیص بدن.
22- تحقیقات ثابت کردند که واحدهای سمت راست صفحه خیلی کم کلیک میگیرند. هدف گوگل اینه که تا جایی که امکانش هست هم به کاربرها ارج بده و هم به تبلیغ کننده ها، بنابراین این تغییر به حذف صفحاتی با محتوای غیرمؤثر کمک میکنه.
33- تبلیغات محصولات و تبلیغاتی که با محوریت دانش هستن خیلی تو نتایج جستجو اهمیت پیدا کردند. برای همین با این جداسازی میشه اینها رو تو مسیر درستشون انداخت.

  • اثرات مهم این کار

از همه مهمتر اینکه با این کار دیگه تبلیغات کلیکی جایگاه های زیادی برای تای بالایی صفحه ندارند. دومین اثر اینه که افزودن فهرست تبلیغات کلیکی به بالای فهرست نتایج باعث میشه صفحه طولانی تر بشه و در نتیجه نتایج طبیعی بیشتر میرن زیرِ تا و کاربر مجبوره صفحه رو اسکرول کنه. 
 علاوه بر این، ممکنه افرادی باشن که برای جایگاه های ارزون تر با هم رقابت کنن و همین باعث میشه متوسط قیمت بالا بره. اما باز هم میگم هنوز خیلی زوده که بخواهیم اثرشو بسنجیم.

  • شما نباید نگران بشید

متخصص های حرفه ای بازاریابی نگران حذف تبلیغات سمت راست نیستند. 
شاید حتی تعجب کنید اگه بگم یکیشون گفته بود از خوندن بعضی از این پیش بینی هایی که در مورد حذف تبلیغات سمت راست شده خندم میگیره. 
ما هم این مسئله رو تحلیل کردیم و میتونم بگم تبلیغات سمت راست و تبلیغات پایین صفحه 14/66 درصد از کل کلیک ها رو به خودشون اختصاص میدن که با توجه به اینکه تبلیغات پایین صفحه قرار نیست حذف بشن، بنابراین برای تازه کارها باید بگیم کمتر از 14/6 درصد از کلیکها تحت تأثیر تغییر قرار گرفتند.

  • اثرش بر جستجوی طبیعی

بعد از کمی تست و بررسی به یه سری تغییرات ارزشمند برای نتایج جستجوی طبیعی در صفحه نتایج گوگل دست پیدا کردیم. اول اینکه تعداد نتایج طبیعی در صفحه دسکتاب بسته به عبارتی که سرچ شده بین 8-11 تا نوسان داره.
مثال: وقتی برای عبارت "طراحی سایت" سرج کنید این نتایج بدست میاد:
تبلیغ کلیکی در بالای صفحه نداره؛
تبلیغات محلی بعد از جایگاه هشتم صفحه؛
10 نتیجه طبیعی؛
بعد از نتایج طبیعی، جستجوهای مرتبط نمایش داده شدند، اما صفحه تصاویر و اخبار جزء فهرست نیست؛
3 تبلیغ پولی در پایین فهرست دیده میشه.
 تو این مثال اگه بالای فهرست نتایج هم تبلیغ قرار میگرفت، میدیدید که نتایج طبیعی پایین تر میومد و ب) اگه قرار بود علاوه بر تبلیغات کلیکی و نقشه جستجوی محلی، تصاویر هم نشون داده بشن دیگه نتایج طبیعی به تعداد کمتری نمایش داده میشد، چرا که وقتی معادل انگلیسی طراحی سای

اگه شما هم برای سایتتون تبلیغات کلیکی دادید از خودتون بخاطر این سناریوی احتمالی که شما رو مجبور کرده بخاطر رقابت بر سر جایگاه های کم صفحه اول بیشتر خرجه میتونن بکنن. 
نکاتی برای ایجاد تنوع در نتایج طبیعی:
از تم، ریزداده ها و اسنیپت های غنی استفاده کنید تا نتایجتون جذاب تر و معتبرتر باشه.
ویدئوهای یوتویب درست کنید و براشون بهینه سازی انجام بدید. یوتیوب مال گوگله و ویدئوهاشو تو نتایج نشون میده، پس از این فرصتی که برای ساخت محتوای پویا دارید استفاده کنید. 
توصیفات متا و تگ های عنوانتونو بهتر کنید تا تا جایی که میشه مؤثر باشن.
فهرست تجاری گوگل سایتتونو بهینه کنید تا برای ظاهر شدن در نتایج نقشه های محلی شانسی داشته باشید.
 با انتخاب اسم فایل و آلت تگ های مناسب تصاویرتونو بهینه کنید. جستجوی تصاویر خیلی محبوبه و معمولا گوگل تصاویر خاص و عالی رو تو نتایج طبیعی نمایش میده.